Roboti humanoid qe do te eksploroje oqeanet ne thellesite e pamundura per...

Roboti humanoid qe do te eksploroje oqeanet ne thellesite e pamundura per njeriun

95
SHPËRNDAJE

Roboti humanoid i quajtur “OceanOne,” bëri udhëtimin e tij të parë mbi 100 metra nën sipërfaqen e detit.

Ai u përdor për të kontrolluar mbetjet e anijes “La Lune”, e cila i përkiste mbretit Louis XIV, por u mbyt në Mesdhe në vitin 1664, 20 milje larg bregut jugor të Francës.

Thesaret e panumërt që ishin në këtë anije kanë mbetur të paprekura nga dora e njeriut për shekuj me radhë. Një ekip arkeologësh studiuan mbetjet e anijes dhe një profesor i shkencave kompjuterike gjeti një vazo në madhësinë e qitros. Për të marrë vazon ata përdorën robot humanoid OceanOne, i cili është projektuar me qëllim për të studiuar shkëmbinjtë nënuhoirë të Detit të Kuq apo thellësi të tjera të ujit, të cilat janë të rrezikshme për njeriun.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.