“Nuk jemi vetem”!Zbulohen 15 sinjale misterioze “aliene”

“Nuk jemi vetem”!Zbulohen 15 sinjale misterioze “aliene”

118
SHPËRNDAJE

“Gjuetia e huaj”Projekti i zbulimit ,zbulon shpërthimin e shpejtë të radios nga një galaktiks “xhuxh” qe eshte  3 miliardë vite dritë nga Toka

Shkencëtarët e përfshirë në një iniciativë prej 100 milionë dollarë për të kërkuar jetë “aliene”(të huaj) kanë zbuluar 15 sinjale misterioze që vijnë nga një galaktikë 3 miliardë vite dritë larg prej galaktikes tone.

Këto sinjale, të njohura si breshëri të shpejta të radios, janë një seri e re  radio emetimi ,që rrjedhin nga një burim i quajtur “përsëritës” –

Shpërthimet e shpejta të radios, ose FRBs, janë emisionet (frekuencat) e radios që shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështirë për t’u gjetur, por edhe për t’u studiuar

Përpjekja per zbulimin “Listen”vijon dhe eshte e mbështetur nga Mark Zuckerberg, Stephen Hawking dhe miliarderi Yuri Milner.Ata po mbledhin të dhëna me Radio Teleskopin Green Bank në Virxhinia Perëndimore, Finder Planet Planet e Lick Observatorit në Hamilton në Kaliforni dhe Teleskopin Parkes në Australi.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.