Nevada perdoren dronet per te kontrolluar motin

Nevada perdoren dronet per te kontrolluar motin

49
SHPËRNDAJE

Së shpejti dronët mund të përdoren për të sjellë “lehtësim” për zonat e goditura nga thatësira, duke nxitur rritjen e sasisë së rreshjeve.

Për këtë qëllim për herë të parë në Nevada, ne fund të muajit Prill Instituti “Research Desert” ka përdorur një dron të quajtur “Sandoval Silver State Seeder”.

Ai gjatë fluturimit të tij për 18 minuta ka lëshuar në ajër grimca mikroskopike jodur argjendi, të cilat mund të gjenerojnë më shumë shi nga retë. Shkencëtarët kanë përdorur jodur argjendi, pasi ai mund të krijojë akull dhe të nxisë retë të prodhojnë më shumë pika shiu.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.