Ne vitin 2023 forcat ajrore amerikane do te perdorin armet me lazer

Ne vitin 2023 forcat ajrore amerikane do te perdorin armet me lazer

124
SHPËRNDAJE

Ushtria amerikane është duke punuar në zhvillimin e armëve me lazer.

 

Armët janë planifikuar për t’u zhvilluar dhe për tu integruar deri në vitin 2023 në programin “Indirect Fire Protection Capability.”
Mary J. Miller, zëvendës ndihmëse sekretare e Ushtrisë për Hulumtime dhe Teknologji, tha se programet do të testohen gjerësisht për të kuptuar kapacitetin e plotë të një arme me lazer para se ajo ti ofrohet një ushtari. Programi për paisjen e forcave ajrore me armë me lazer quhet HELLADS dhe qëllimi i tij është të krijojë një sistem të armëve më lazer 150 KW, i cili është 10 herë më i vogël dhe më i lehtë se lazeri aktual. Provat e para për testimin e tyre pritet të fillojnë në vitin 2020. Këto armë duke shfrytëzuar rrezet laser mund të rrëzojnë aeroplanët, raketat dhe dronët.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.