Ne Amsterdam niset autobusi autonom i transportit publik

Ne Amsterdam niset autobusi autonom i transportit publik

137
SHPËRNDAJE

Kompania Mercedes-Benz  zbuloi krijimin e saj më të fundit të hënën në mëngjes. I quajtur “Future Bus”, ai është autobuzi i parë, autonom i transportit publik.

Ai përdor sistemin më të fundit për vetëdrejtim të quajtur CityPilot, i cili i lejon autobuzët të drejtohen pjesërisht në mënyrë autonome me shpëjtësi deri në 69 km/h.

Në bord gjithashtu është një shofer njeri, i cili monitoron sigurinë.  “Future Bus” mund të arrijë në stacionet e autobuzëve, të kalojë nëpër tunele, të komunikojnë me sinjalet e trafikut, të frenojë  për pengesat dhe këmbësorët.  Ky autobus ka ecur për 19 kilometër nëpër rrugët e Amsterdamit. Aty ju mund të karikoni smarfonin tuaj apo të kontrolloni për informacion në ekranet e mëdhenj.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.