NASA vë në funksion kapsulën BIGELOW

NASA vë në funksion kapsulën BIGELOW

44
SHPËRNDAJE

Agjencia Amerikane e Aeronautikës dhe Administrimit të Hapësirës (NASA) e hapi kapakun e kapsulës së banimit BEAM (Moduli Operativ i Zgjerueshëm Bigelow) e cila mund të fryhet, që NASA e dërgoi në hapësirë muajin e kaluar përmes SpaceX.

Kapsula, kapakun e të cilit e hapi astronauti Jeffrey Williams në stacionin hapësinor në mënyrë që të mbushet me ajër dalëngadalë, filloi të fryhet në hapësirë në një largësi prej 400 kilometrash nga toka.

BEAM, i cili gjendet i fiksuar në stacionin hapësinor në diametër prej 2,3 metrash dhe thellësi prej 1,5 metrash, do ta arrijë vëllimin prej 16 metrash kub pas fryrjes.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.