Luftanija autonome me e madhe ne bote

Luftanija autonome me e madhe ne bote

177
SHPËRNDAJE

Anija e quajtur “Sea Hunter”, 40 metër e gjatë është projektuar për të udhëtuar me mijëra milje në det pa një anëtar të vetëm në bord.

Ekspertët thonë se anija ka potencial të revolucionarizojnë jo vetëm shërbimin detar të ushtrisë, por edhe të anijeve tregtare. “Sea Hunter”, për herë të parë u testua në muajin prill në brigjet e San Diego, Kaliforni.

Ajo do të përdorë radarët dhe kamerat për të shmangur anijet e tjera, do të ketë 2 motorë me naftë dhe mund të arrijë shpejtësinë 50 km/h. Testimi në muajt e ardhshëm janë planifikuar të përfshijnë testimin e sensorëve, autonominë e anijes, pajtueshmërinë me normat për të operuar në det për misione të ndryshme të marinës së SHBA-së. Menaxheri i projektit Scott Littlefield tha se programi për zhvillimin e anijes të kushtojë 120 milion dollarë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.