Lojerat Olimpike 2020 me nje shi artificial meteoresh

Lojerat Olimpike 2020 me nje shi artificial meteoresh

74
SHPËRNDAJE

 Ceremonia e hapjes për Lojërat Olimpike të vitit 2020 mund të shfaqë diçka që ne nuk e kemi parë kurrë më parë.

 

Kompania japoneze ALE ka dizenjuar një mënyrë për të shkaktuar një shi artificial meteorësh për hapjen e Lojërave të ardhshme Olimpike në Tokio.

Ai do shfaqë 500 deri në 1000 “grimca burimore”, ku secila do të shërbejë si një meteor i improvizuar. Kompania do të nisë në hapësirë një satelit, i cili do të çlirojë grimcat sapo të arrijë një lartësi të caktuar. Çdo grimcë kur godet atmosferën digjet deri në një proces të quajtur “emetimi i plazmës” dhe jep një shfaqje spektakolare dritash.

Ky projekt quhet “Sky Canvas” dhe sipas kompanisë do të jetë i dukshëm nga një rreze prej 100 kilometrash. Më shumë se 30 milionë njerëz do të mund ta shikojnë atë në Tokio.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.