Kili nderton metrone e pare me energji te rinovueshme

Kili nderton metrone e pare me energji te rinovueshme

85
SHPËRNDAJE

Metroja e San Diegos është një nga mjetet me te mëdha të transportit në Amerikën jugore, me të cilën udhëtojnë çdo ditë rreth 2.2 milion njerëz.

Së fundmi presidentja e Kilit,  Michelle Bachelet ka njoftuar se së shpejti në vend do të ketë një sistem të ri të transportit publik, i cili do të jetë plotësisht me energji të rinovueshme.

Ai do të marrë 42 %  të energjisë nga energjia diellore dhe 18% nga ajo e erës.

Kompania me bazë në Kaliforni “SunPoëer” po ndërton centralin diellor, ndërsa dy komapnitë e tjera ajo spanjolle “Elencor” dhe ajo braziliane “Latin America Poëer” po merren pjesën tjetër të projektit. Sipas kompanive pritet që projekti të përfundojë në vitin 2018.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.