Keta autobuse elektrike do te eleminojne pergjithmone autobuset me nafte

Keta autobuse elektrike do te eleminojne pergjithmone autobuset me nafte

104
SHPËRNDAJE

Autobusi nga “Proterra”,  një kompani me bazë në Amerikën e Veriut, është vendosur që të dalë në rrugë vitin e ardhshëm.

I quajtur “Catalyst E2”, ai është 12 metër i gjatë dhe mund të përshkojë 563 kilometër me një karikim të vetëm. Kjo është një arritje e madhe duke pasur parasysh që Tesla kohët e fundit njoftoi për një përmirësim të baterisë së saj për Model S dhe Model X Ludicrous, të cilat mund të arrijnë deri në 506 kilometër.

Autobusi është i përshtatshëm për 77 pasagjerë dhe mund të ruaje deri në 660 kWh të energjisë. Autobusi i Proterra do të jetë plotësisht funksional në fillim të vitit 2017.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.