India po nderton trenin e pare prej plumbi

India po nderton trenin e pare prej plumbi

74
SHPËRNDAJE

Ky do të jetë treni i pari në vend me shpejtësi të lartë, 320 km/h. Hekurudha është menduar të shtrihet në 508 km dhe rreth 21 km e saj do të jenë plotësisht nën ujë.

Tani udhëtimi mes dy qyteteve do të zgjatë vetëm 2 orë, i cili në hekurudhat normale merr 7 orë. Ky është projekti më i madh i infrastrukturës në Indi, i cili kushton rreth 12 miliard dollarë amerikanë.

Realizimi i tij është bërë i mundur nga kredia që ka dhënë qeveria japoneze, e cila do i marrë paratë përsëri për 50 vite me një normë interesi 1%. Termat e kredisë nuk janë finalizuar ende,  por ndërtimi i projektit do fillojë në vitin 2018.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.