“Hyperloop Technologies” shpejtesi deri ne 1078 km/h

“Hyperloop Technologies” shpejtesi deri ne 1078 km/h

62
SHPËRNDAJE

Hyperloop, i quajtur ndryshe “metoda e pestë për transport”, tashmë është diçka e vërtetë. Ky sistem i ri transporti u prezantua për herë të parë nga Elon Musk, 3 vjet më parë, por së fundmi kompania ka njoftuar se pas disa javëve ai do të bëjë provën e tij të parë.

Qëllimi i këtij projekti ka qënë ndërtimi i një sistemi transporti publik me një shpejtësi të lartë, e cila arrin mbi  1078 km/h. “Hyperloop Technologies” dhe “Hyperloop Transportation Technologies” janë dy kompanitë që kanë ndihmuar për të kthyer vizionin e Muskut në realitet.Provat e para do të bëhen në muajin maj, në mes të shkretëtirës së Nevadës pasi aty toka është krejtësisht e sheshtë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.