HoloFlex, smartphon-i i pare fleksibel dhe me ekran holografik

HoloFlex, smartphon-i i pare fleksibel dhe me ekran holografik

50
SHPËRNDAJE

HoloFlex është smartphon-i më i ri i ndërtuar nga Laboratori i Universitetit Queen në SHBA.Ai është një telefon krejt ndryshe nga ta që kemi parë deri tani, pasi kombinon imazhet holografike 3D me një ekran fleksibël.

Laboratori Human Media thotë se HoloFlex  i lejon njerëzit të shohin imazhin 3D pa nevojën e gjurmimit të kokës apo të syzeve 3D. Ky smartphone gjithashtu përdor lakimin për të lejuar njerëzit të ndërveprojnë me atë që është shfaqur në ekran në një dimension të tretë. Në një shembull, laboratori tregon se si lakimi i telefonit lëviz një objekt në plan të parë më afër një objekti në distancë.

Ai ka një Qualcomm Snapdragon 1.5GHz, procesor 810 and RAM 2GB. Ana negative e tij është se imazhet në ekran për momentin kanë rezolucion të ulët 160×104 pixel. HoloFlex është ende një prototip, por edhe kështu ai premton shumë për të ardhmen e zhvillimit të kësaj fushe.

smartfoni-holografik-fleksibel-2.jpg

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.