Helikopteri i pare ne bote qe udheton toke e ajer

Helikopteri i pare ne bote qe udheton toke e ajer

79
SHPËRNDAJE

Ndërsa prodhuesit botërorë të automjeteve po konkurrojnë për të sjellë makinën e parë fluturuese në treg, një pilot çek po përpiqet të bëjë një mjet të ndryshëm dhe ka krijuar ‘GyroDrive’, një mini helikopter.

 

GyroDrive është i bazuar në një gidroplan, një mini helikopter, që përdor një rotor të stilit të helikopterëve për të lëvizur lart e poshtë dhe një helikë të tipit të aeroplanëve për të ecur përpara.

 
Automjeti ka një shpejtësi maksimale prej 180 km/h në ajër. Çmimet fillojnë nga 1.5 milion koruna (63.500 dollarë, 49.200 dollarë), por ato mund të arrijnë edhe katër milionë koruna, në varësi të specifikimeve.

Piloti çek Pavel Brezina, i cili bëri automjetin beson se ai është i pari në botë i autorizuar për të vepruar si në rrugë (tokë) ashtu edhe në ajër. Aeroplani mund të fluturojë deri në 600 km.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.