Globi henor 3D

Globi henor 3D

40
SHPËRNDAJE

Artisti francez Oscar Lhermitte dhe studioja “Kudu” janë bashkuar për të realizuar një model të përsosur të hënës.

Për ndërtimin e këtij projekti ata kanë përdorur informacionet më të reja nga NASA, duke i kombinuar me arritjet më të fundit të inxhinierisë elektronike dhe asaj mekanike.

Me përdorimin e algoritmeve, një unazë me drita LED ndjek në kohë reale rrugën e Hënës dhe vazhdimisht ndriçon pjesën e duhur të saj, duke rikrijuar fazat hënore ashtu si ne i shohim nga Toka. Në ndërtimin e saj u përdor shkalla 1: 1:20,000,000, duke sjellë krijimin e një kopje me të vërtetë të saktë të sipërfaqes së Hënës.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.