Fillon ndertimi i teleskopit me te madh ne bote

Fillon ndertimi i teleskopit me te madh ne bote

76
SHPËRNDAJE

Së fundmi ka filluar ndërtimi i teleskopit më të madh në botë, i cili mund të ndihmojë astronomët të gjejnë jetë në hapësirë.

 

Teleskopi gjigand i quajtur “European Extremely Large Telescope” (E-ELT), do të ndërtohet në Kili. Ai është projektuar për të ndihmuar astronomët të kthehen në galaktikat e para 14 miliardë vjet më parë.


Kur të përfundojë, do të jetë teleskopi më i madh optik në botë, rreth pesë herë më i madh se sa instrumentat më të mira të vëzhgimit që përdorim sot. Pasqyra e saj kryesore do të jetë rreth 39 metra. Ajo do të vendoset në një kube të madhe rrotulluese me diametër 85 metra, një madhësi e ngjashme me një fushë futbolli.

I vendosur në një mal 3,000 metërsh të lartë në mes të shkretëtirës së Atacamës, do të fillojë të funksionojë në vitin 2024. Ndërtimi i tij kushton 1 miliard euro. ELT financohet nga Observatori Jugor Europian, një organizatë e përbërë nga kombet e hemisferës jugore dhe ato evropiane.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.