Fati i projektit ‘Pippin’, idea e Apple- s

Fati i projektit ‘Pippin’, idea e Apple- s

60
SHPËRNDAJE

Ne vitin 1994 Apple vendosi të krijonte lojren me te mire në botë.

Ajo do të kishte rivale udhëheqësit e tregut Nintendo dhe Sega.
Apple nuk do te krijoje nje pajisje te re ajo do të licencojë teknologjinë në kompjuterin e saj Macintosh për kompanite e tjera.

Partneri i parë ishte Bandai, kompania japoneze e lojrave.
Së bashku ata filluan  bashkepunimin dhe krijuan një tastierë te avancuar, PowerPC, procesor, CD-Rom dhe akses ne internet.

Te gjitha keto do te kushtonin tre herë më shumë që Nintendo 64, ofroi disa lojëra te reja si dhe Sony PlayStation.
Kjo beri qe bleresit te rrinin larg Pippin) it.
Në fund projekti Pippin ishte nje deshtim i vertete por CEO nepermjet Steve Jobs e rikthyeu perseri në vitin 1997.

Pas nje viti ‘Kalz Media’ shpalli falimentin.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.