Facebook humbet raundin e parë në gjyqit mbi ruajtjen e të dhënave...

Facebook humbet raundin e parë në gjyqit mbi ruajtjen e të dhënave biometrike

38
SHPËRNDAJE
A picture illustration shows a Facebook logo reflected in a person's eye, in Zenica, March 13, 2015. REUTERS/Dado Ruvic

Facebook Inc (FB.O) humbi në raundin e parë te një lufte gjyqësore kundër disa përdoruesve te tij. Ata e kane hedhur në gjyq kompaninë e rrjetit social duke pretenduar se të dhënat biometrike te përdoruesve jane “të paligjshme”, ato mblidhen dhe ruhen.

Kryetari i trupit gjykues në lidhje me çështjen e gjykuar nga Gjykata Federale në Kaliforni hodhi poshtë mocionin e Facebook-ut duke kërkuar shkarkimin e aplikacionit.

Facebook paraqiti mocionin duke argumentuar se përdoruesit nuk mund të bëjnë ankesë pasi sipas “Illinois biometrike Aktit Informacione Privacy” (BIPA), ata kishin rënë dakord  marrëveshjen e tyre të përdoruesit.

BIPA nuk zbatohet për të “tag sugjerimet “.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.