Dubai fillon ndertimin e centalit me te madh ne bote me panele...

Dubai fillon ndertimin e centalit me te madh ne bote me panele diellore

89
SHPËRNDAJE

Ditën e enjte autoritetet në Dubai bënë të ditura planet e tyre për ndërtimin e një centrali diellor prej 1000 MW.

Ai është vlerësuar si një nga centralet më të mëdhenj në botë me panele diellorë dhe me anë të tij synohet të plotësohen rreth 25% e nevojave për energji elektrike. Në një koferencë për shtyp drejtori i Autoritetit të Ujit dhe Energjisë në Dubai, Said Mohamed al Tayer tha se faza e parë e tij përfundon në vitin 2021 dhe do të prodhojë rreth 200 MW.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.