Del ne shitje per 7000 USD makina e pare me 3 rrota

Del ne shitje per 7000 USD makina e pare me 3 rrota

225
SHPËRNDAJE
FILE - In this Aug. 14, 2014 file photo, the Elio, a three-wheeled prototype vehicle rolls in traffic in Royal Oak, Mich. In July 2016, Rhode Island joined dozens of other states enacting new rules classifying the autocycle, allowing drivers to operate one without a motorcycle license or endorsement. Autocycles have three wheels 'typically, two in the back and one in the front. They also have steering wheels, foot pedals and are sometimes enclosed. (AP Photo/Paul Sancya, File)

Kompania “Elio Motors” ka njoftuar se makina e saj me tre rrota do të dalë së shpejti në shitje me një çmim rreth 7000 dollarë.

Automjeti do të ketë dy vende për pasagjerë dhe shpejtësi maksimale deri në 160 km/h. Ajo ka të njëjtën gjatësi si Honda Fit (4 metër), por gjysmën e peshës së saj, 570 kg.Makina ka vetëm një derë, në anën e majtë dhe kjo sipas kompanisë shkurton koston e prodhimit. Për shkak se ka vetëm tre rrota (dy para dhe një në pjesën e pasme) qeveria amerikane e ka klasifikuar si motoçikletë.

Ajo do të ofrohet në dy konfigurime, me një transmision manual ose automatik.  Ka ajër të kondicionuar, një AM / FM radio, tre “Air-Bags”,  teknologji të lartë si dhe standarta të larta sigurie.Deri tani më shumë se  27.000 njerëz kanë rezervuar një model  dhe firma shpreson që brenda viti 2016 të mund të prodhojë deri në 250.000 makina.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.