Australi, fermeret po perdorin robotet per te zevendesuar njerezit ne bujqesi

Australi, fermeret po perdorin robotet per te zevendesuar njerezit ne bujqesi

74
SHPËRNDAJE

Aktualisht robotët janë në një proces dyvjeçar në Uells për tu trajnuar në monitorimin e shëndetit të bagëtive dhe të sigurohen që ka kullota mjaftueshëm për ta. Robotët janë të pajisur me sensorë të shumtë për të identifikuar kushtet e mjedisit, bagëtive dhe ushqimeve duke përdorur sensorë termikë dhe vizioni, për të zbuluar ndryshimet termike në temperaturën e trupit.

Gjatë këtij procesi robotët do të jenë të akorduar mirë për tu përshtatur me klimën apo për të përballuar “rreziqe” si: kodra, pemë, baltë, moçale etj. Ata do jenë në gjendje të monitorojnë 24/7 dhe të jenë më efikasë se njeiu.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.