Angli, ndertohet ferma me e madhe ne bote me panele diellore

Angli, ndertohet ferma me e madhe ne bote me panele diellore

76
SHPËRNDAJE

Ferma më e madhe lundruese me panele diellorë është ndërtuar në rezervuarin e Mbretëreshës Elizabeth II në Walton. Ai përmban 23,046 panele diellorë dhe ka një madhësi 57.500 metër katror .

Panelet nuk janë të dukshëm nga rruga. E vetmja mënyrë për të parë ato është nëse ju udhëtoni nga Aeroporti “Heathrow” ose nëse jetoni në ndonjë bllok banimi aty pranë.

Ndërtimi i kësaj ferme është financuar nga kompania e energjisë diellore “Lightsource.” Me një kosto prej 6 milion paund ajo ka marrë tre muaj për tu ndërtuar mund të gjenerojë energji elektrike të mjaftueshme për furnizimin e 1,800 shtëpive. Panelet mbulojnë rreth 10 për qind të rezervuarit të Mbretëreshës Elizabeth II dhe nuk konsiderohet të kenë ndonjë ndikim të madh në mjedis.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.