Video/Fermeri i Roskovecit nuk do te prese sa “t’i bjere uji nga...

Video/Fermeri i Roskovecit nuk do te prese sa “t’i bjere uji nga qielli”

540
SHPËRNDAJE

Fermeri i zones se Roskovecit nuk do te prese te bjeri uje nga qielli per te shuar etjen e bimesise dhe prodhimeve te tyre bujqesore per ujitje. Fale investimeve te kryera ne keto dy vitet e fundit nga Bashkia Roskovec eshte mundur te sigurohet ujitja ne cdo parcel te fermereve .

Per vite me radhe qindra mijera hektare toke bujqesore nuk vaditeshin ndersa fermeri vuante pasojen dhjetra vjecare te mungeses se investimeve ne sistemim e ujitjes.Kryetarja e bashkise Roskovec Majlinda Bufi eshte shprehur se kete vit  fermeri i bashkise Roskovec nuk do ta ndjej mungesen e thatesires ne parcelat e tyre per vaditjen e produkteve bujqesore.

Fale investimeve te kryera nga bashkia pergjate dy viteve si dhe se fundi edhe nga Banka Boterore dhe FZHR sistemi i vaditjes po ben te mundur ujitjen e gati 5300 ha toke bujqesore

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.