Tensione ne seancen e pare Parlamentare te 2018/Opozita bojkoton Kuvendin

Tensione ne seancen e pare Parlamentare te 2018/Opozita bojkoton Kuvendin

40
SHPËRNDAJE

Seanca e parë parlamentare për 2018-ën ka nisur me debate mes deputetëve të mazhorancës dhe opozitës, ku nuk kanë munguar as tensionet në sallë.

Deputetët e opozitës kërkuan që në kalendarin e punimeve të Kuvendit të përfshihet nisma ligjore për ndryshimet Kushtetuese, përsa i takon kapitullit për zgjedhjen dhe funksionimin e Prokurorisë së përgjithshme.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mori fjalën sot në seancën parlamentare ku kërkoi të futet në rendin e ditës amendamenti për ndryshime kushtetuese për zgjedhjen e kryeprokurores së përgjithshme.

Ai vijoi me akuzat se ka qeveria ka shkelur Kushtetutën dhe madje ashpërsoi tonet pas të qeshurave të kryeministrit Rama dhe deputetëve të mazhorancës duke i thënë se “do i marrë përpara cunami”.

Për të mbyllur dosjet e atyre që ju kanë sjellë në pushtet, dhe skandalizoheni sot se po ju kërkojmë të zbatoni rregulloren e kuvendit. Makutëria juaj para halleve të Shqipërisë, ju bëjnë të shkelni Kushtetutën. Në këtë sallë ku është kryer krimi kushtetues, mos e mbani prokurorinë në xhepin e Ramës,

Mos u gajasni, bëni përpjekje për të rikthyer kushtetutën. Do ju marrë përpara cunami. Fut në program amendamentin që të është paraqitur me shkrim,” tha Basha.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.