Fier:Te tjera detaje per vrasjen e 74 vjecares

Fier:Te tjera detaje per vrasjen e 74 vjecares

318
SHPËRNDAJE

FIER– Zbardhen të tjera detaje tronditëse nga krimi makabër që ndodhi një vit më parë, ku burri mbyti me litar bashkëshorten e tij të moshuar. Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë natës së 3 janarit, ku Namik Velaj akuzohet se vrau bashkëshorten e tij Vreke Velaj, teksa ishin të vetëm në banesën e tyre në Patos.

Prokuroria e Krimeve të Rënda në hetimet e kryesuara nga prokurori Besnik Muçi zbuloi se pasi gruaja ndërroi jetë, për të krijuar alibi, Velaj thirri edhe mjekun e urgjencës, i cili nuk arriti të konstatojë shenja dhune, por doli në përfundimin se gruaja kishte vdekur nga hiper-tensioni. Në këto kushte plaku me gjakftohtësi e veshi gruan me rrobat e saj më të mira dhe i mbuloi qafen me një shall, që ajo e ruante si kujtim nga vajza që nuk jetonte më.

Namik Velaj iu kërkoi edhe të afërmve të gruas të mos ia preknin shallin që e kishte amanet nga e bija, duke u përpjekur kështu të mbulojë shenjat e krimit të tij. Por kunatat e së ndjerës pikasën poshtë shallit hematoma të zeza të shkaktuara nga litari me të cilin gruaja u mbyt. Pas kësaj të afërmit e gruas denoncuan në polici dhe menjëherë nisën hetimet, të cilat konkluduan se 74-vjecarja ishte vrarë nga bashkëshorti. Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda në Tiranë caktoi per 75 vjecarin masën e sigurisë “Arrest në Burg” për “Vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare”. Për mjekun Ilir Tanku ka nisur procedimi penal për “Shpërdorim detyre”, pasi në kundërshtim me ligjin ai si mjek urgjence plotësoi kartelën e vdekjes. Për të është dhënë masa e sigurisë “Detyrim paraqitje”, ndërsa i është hequr e drejta e ushtrimit të profesionit. Motivet e ngjarjes se rende mbeten te paqarta, por arrestimi i 75 vjecarit pritet t’i qartësojë edhe ato.

Me pas kane qene familjaret e tjere te viktimes qe kane pasur dyshime dhe kane denoncuar me pas ne polici rastin.Dy kunatat e viktimes kane pare hematoma gjaku posht shallit.Mjeku i proceduar ne Fier quhet Ilir Tanku, viktima Vreke Velaj 74 vjec. Mjeku wshte thirrur nga bashkeshorti Namik Velaj ne shtepi dhe ka thene se e moshuara ka vdekur nga shkaqe natyrale,dhe nuk ka konstatuar sgenja dhune pa lajmeruar policine dhe mjekun ligjor

Edhe vellezerit e te ndjeres kane pasur dyshime se motra e tyre ishte vrare nga bashkeshorti dhe ne muajin shtator te vitit te kaluar kane kryer denoncim ne polici. Vellezerit e Vreke Velaj jetonin jashte Shqiperise. Me pas, me ane te hetimeve speciale ne bashkwpunim me prokurorine per krime te renda eshte bere e mundur te provohet se Namik Velaj e kishte vrare bashkeshorten e tij

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.