Njerzit e Gerdecit ne skandalin e ‘Letrave te Panamase’

Njerzit e Gerdecit ne skandalin e ‘Letrave te Panamase’

46
SHPËRNDAJE

Personazhet e tragjedisë së Gërdecit dhe të trafikut të municioneve drejt Afganistanit figurojnë edhe në skandalin e dokumenteve të “Panama Papers”. Atyre u është kushtuar një film, një libër dhe tani së fundi emrat i përmenden edhe në zbulimin më të madh të shtypit.
Aty figuron edhe Efraim Diveroli, personi që bleu miliona municione e fishekë nga Shqipëria për t’ja shitur amerikanëve në Irak e Afganistan. Zbulimi është bërë nga e përditshmja amerikane “Miami Herald”. Përmes një shkrimi të gjatë, gazeta shpjegon edhe lidhjen mes Diverolit, kompanisë së tij AEY, një trafikanti zviceran dhe një firme offshore në Qipro.
Herald e përgatitur nga Java News, shkruan se kontrata që fituan dy të rinjtë (Diveroli dhe Packouz) me Pentagonin, përmes firmës së tyre AEY, erdhi falë ndihmës së zviceranit Thomet dhe kompanisë së tij në Qipro “Evdin” që rezulton në “Panama Papers”.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.