Roni

Roni

62
SHPËRNDAJE

Nje histori shqiptare mund te filloje edhe keshtu. Ai quhet Roni, nuk ja di emrin e gjate, une ashtu e kam njohur gjithmone.

Eshte kepucari i lagjes edhe pse e njohin te gjithe ne qytet. Kur e pyet se kur ka filluar te punoje per here te pare te tregon dhe daten e sakte 13 janar 1978 me usta Ilir Dhimitrin. Atehere ishte vetem 15- vjec, per 2 muaj punoi si ndihmes dhe me vone mbajti vetem ne dyqan tek ‘Posta e Vjeter’.

Po ta pyesesh per klientet e bezdisshem ai te pergjigjet. -Ata i percillnim dhe merreshim vesh me koleget ne gjuhen e fshatrave te Permetit qe shume pak njerez e dinin.

Megjithate ka patur pak te tille, ai thote se “zemerbardhi eshte zemerbardh ne cdo sistem. Porfesioni i kepucarit perpara viteve 90 ka qene me i vleresuar se ai i berberit apo zanateve te tjere. Puna ishte me norme dhe ndonjehere fitonin dhe ndonje bakshish. Qe te kishin me shume pune ndonjehere beheshin dhe genjeshtare, duke i vonuar klientet.

Ai kujton aksionet per korrjen e grurit apo vjeljen e pambukut. “Pothuaj ne te gjitha aksionet ustallaret shkonin te pergatitur me raki, e rregullonin me brigadierin dhe hanin e pinin.

Pas vitit 90 me privatizimin e ndermarrjeve shteterore ne dhjetor 91 merr dokumentat e dyqanit qe ka aktualisht.

Kur kenaqet ustai me punen -thote Roni, -atehere ndihet i shpoodhur.

Puna pa cilesi eshte me e keqe see vjedhja,  sipas nje fjale te urte ruse. Ai e do shume popullin rus, artin, kulturen dhe zemergjresine e tyre.

13101445_10208353337345255_269361095_n 13090504_10208353353225652_199900634_nRoni i do shume librat, ne biblioteken e tij ka me shume se 1000 tituj, gjithashtu atij i pelqen te degjoje muziken e lehte te viteve 70 italiane dhe shqiptare

Ky ishte portreti i njeriut punetor e te respektuar ne komunitet qe e duan te gjithe.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.