Përtej fushave te tulipanit, tregu hollandez i luleve tërheq shume turistë

Përtej fushave te tulipanit, tregu hollandez i luleve tërheq shume turistë

63
SHPËRNDAJE
Buyers purchase flowers at a FloraHolland warehouse in Rijnsburg, the Netherlands, March 16, 2016. REUTERS/Yves Herman

Magazinat ose depot ku ruhen mallrat e ndyshem zakonisht nuk janë vende qe vizitohen nga turiste, por ka një përjashtim është “Royal FloraHolland” nje magazine e  shekullit te kaluar, jashtë Amsterdamit, ku miliona e lule shpërndahen çdo ditë.

Shume tusriste nisen nga qendra e  Amsterdamit në agim dhe të paguajnë 7 euro ($ 8) për të vizituar kete depo. Është e madhe sa 400 fusha futbolli dhe ka mbi 20.000 varietete të luleve dhe bimëve qe shiten ketu.

Kooperativa e themeluar në 1911 nga kultivuesit holandeze mban cdo mengjes një ankand ku ofertuesit blejne produktet për ti eksportuar në të gjithë botën.

Te gjitha lulet për dasma në Londër, ditëlindje në Spanjë dhe funeralet në Gjermani jane shitur ketu me pare.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.