Papa në Lesbos: Refugjatët janë njerëz, jo shifra

Papa në Lesbos: Refugjatët janë njerëz, jo shifra

42
SHPËRNDAJE

Papa Françesku, së bashku me patriarkun ortodoks, Bartolomeu, mbërritën sot në mëngjes në ishullin e Lesbos, ku ndodhen refugjatë dhe emigrantë në pritje drejt vendeve të BE-së.

Në aeroportin e Mitilinit, pritet që papa të zhvillojë një takim privat me kryeministrin grek, Aleksis Cipras, përpara se të vizitojë një qendër refugjatësh dhe të takohet me drejtuesit dhe banorët lokalë.

“Po shkoj të takoj katastrofën më të madhe pas Luftës së Dytë Botërore”, deklaroi papa Françesku për gazetarët e pranishëm në avionin papal.

“Refugjatët nuk janë numra, janë njerëz”, theksoi ai.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.