Papa Françeskut takon imamin e madh Al-Azhar

Papa Françeskut takon imamin e madh Al-Azhar

63
SHPËRNDAJE

Papa Françesku dhe imami i madh Al-Azhar Ahmed al-Tayeb u takuan sot në mesditë në Vatikan për një takim historik dhe shumë të përzemërt sipas Selisë së Shenjtë, pas një periudhë 10- vjeçare të marrëdhënieve të tendosura midis dy institucioneve fetare.

“Mesazhi i cili do të ruhet në memorien e këtij takimi midis dy drejtuesve të lartë fetarë, të cilët ngritën lart figurën e njëri-tjetrit, është takimi ynë”, pohoi papa Françesku drejtuar imamit Al-Azhar, referuar deklaratës së raportuar nga zyra për shtyp e Vatikanit.

Është hera e parë që një takim i tillë po zhvillohet në Vatikan.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.