Mendoni se marredheniet SHBA-Arabia Saudite cilesohen te keqija tani? Gaboheni

Mendoni se marredheniet SHBA-Arabia Saudite cilesohen te keqija tani? Gaboheni

64
SHPËRNDAJE

Ne vitet ’70 pothuajse e pushtoi Arabine Saudite.

Ne te vertete shume analiste i cilesojne kritike marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Riadit, pasi të dy palët kanë mosmarrëveshje pothuajse per çdo gjë, duke nisur qe prej politikes rajonale për çmimin e naftës deri tek kërcënimet nga ana e Mbretërisë për të nxjerre jashtë vendit miliardat në pasurive te dyshimta pas hetimeve për sulmet e 11 shtatorit.

Por te gjitha keto jane nje e keqe e vogel po te krahasohet me situaten viteve ’70 “, kur Shtetet e Bashkuara pothuajse pushtuan Arabine Saudite.

Megjithate eshte bere nje pune e madhe prej vitit ’70 ne zgjidhjen e krizes se naftes ne ate kohe.

Per Ameriken eshte shume e nevojshme qe te gjeje nje lloj tjeter energjie qe nuk varet nga nafta.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.