Renault e Nissan me automobila të përbashkët

Renault e Nissan me automobila të përbashkët

46
SHPËRNDAJE

Prodhuesit e mëdhenj automobilash, Nissan Leaf  dhe  Renault Zoe po punojnë në kuadër të grupit,nga ku do të zhvillojnë pasardhës elektrikë të modelit në platformën e tyre të re të përbashkët

Këto vetura, njëra me emblemën Renault e tjetra me Nissan – do të përdorin mekanikë dhe sistem të njëjtë lëvizës elektronik, shkruan AutoNews.

Nga grupi Renault-Nissan theksohet se edhe Leaf e Zoe do t’i përkasin segmentit të njëjtë automobilistik për dallim të versionet aktuale. Grupi premton daljen në treg të këtyre automjeteve deri në vitin 2020. Modeli elektrik Zoe mund të kalojë 400 km me bateri, ndërsa Leaf deri në 250 kilometra.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.