A do te behet realitet autobuzi futuristik i Kines?

A do te behet realitet autobuzi futuristik i Kines?

90
SHPËRNDAJE

Autobuzi është projektuar vetëm për transport publik, mund të ecë me një shpejtësi rreth 60 km/h dhe mban 1400 pasagjerë. Dizenjuesi “Song Youzhou” thotë se ai do të kursejë shumë hapësirë rrugore, duke kushtuar vetëm 15% të kostos së metrosë, si edhe mund të ndërtohet shumë më shpejt.

Duke pasur parasysh se ai ka një kapacitet prej 40 autobusë, atëherë kjo do të reduktojë ndjeshëm ndotjen dhe emetimin e dioksidit të karbonit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.