Lavdia e humbur e Repartit “23 Peza”

Lavdia e humbur e Repartit “23 Peza”

73
SHPËRNDAJE

“Një histori e tërë suksesi, lavdie e krenarie, të cilën bashkë me dëshmorët e kësaj force, e përkujtuam sot në Bazën Ajrore Kuçovë, ku e ka zanafillën thuajse çdo pilot shqiptar, dhe që shpejt pritet t’i rikthehet lavdisë së dikurshme”. Ka thene sot ne Kucove Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli.

Ky repart ka nje histori te gjate suksesi dhe sakrificash njerezore, me poshte po rendisim disa.

Reparti Ushtarak 3362 Kuçovë mbante emrin Reparti “23 Peza”. Ai u krijua si formacion i parë i madh luftarak i Forcave Ajrore për mbrojtjen e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë. Bërthama e parë e këtij regjimenti u krijua  me vendim të posaçëm, ku u morën masa për përgatitjen e efektivit  pilot e teknik për teknikën e re reaktive me të cilën do të pajisej reparti. Krahas këtyre u morën masa për përgatitjen e ambienteve për pritjen e efektivit dhe teknikës.

Sot pjesa me e madhe e avioneve luftarake Mig jane shitur per skrap.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.