Lamtumire debore ne Alpe

Lamtumire debore ne Alpe

39
SHPËRNDAJE

Një grup gjeologësh po monitorojne shkrirjen e akujve ne malit ‘Rosa’ midis Italisë dhe Zvicrës, bardhesia mund të bëjë atë të zhduket brenda disa dekadave.

Mali ‘Rosa’ është mali i dytë më i lartë në Alpet Europiane, parajsë për skiatorët dhe një pikë e favorshme për matjen e ndryshimeve klimatike.
Silvio Seno, gjeolog në Universitetin e Pavias thote: “Në te ardhmen, parashikojme një rritje të temperaturës mesatare globale më pak në një shkallë. Por ajo që eshte më dramatike kjo temperature mund te kete nje rritje maksimale të konsiderueshme me rreth 5 gradë.Si ne rastin me te mire dhe ne rastin me te keq te dyja rastet jane të rënda dhe do të sjellin zhdukjen pothuajse të plotë te akullnajave ne Alpine”.

Për më tepër, rënia e akullit është duke shkaktuar probleme serioze të tilla si mungesa e ujit të freskët për shumë fshatra si dhe rrëshqitje të tokës.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.