Kjo eshte nje nga makinerite me te medha te ndertuara ndonjehere

Kjo eshte nje nga makinerite me te medha te ndertuara ndonjehere

56
SHPËRNDAJE

Bagger 288 është një nga makineritë më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë.

Ajo është 29 metra e gjatë, është pothuajse sa dy fusha futbolli amerikan dhe peshon rreth 45,500 ton (Titaniku peshonte 46,328 ton). Ndërtimi i saj përfundoi në vitin 1978 nga kompania gjermane “ThyssenKrupp.”

Kostoja e prodhimit të kësaj makinerie gjigande ishte 100 milion dollarë. Ajo është e ndërtuar për të hequr qymyrin dhe shkëmbin e tepërt. Bagger 288 mund të gërryejë dhe të ngarkojë deri në 240 000 ton materiale në ditë dhe drejtohet nga 5 deri ne 15 persona.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.