Zbulimi: Nje vrime e zeze monster fshihet,prane Galaktikes tone

Zbulimi: Nje vrime e zeze monster fshihet,prane Galaktikes tone

171
SHPËRNDAJE

Astronomet Japonez kane bere zbulimin e frikshem . Ata kane zbuluar se fundmi nje Vrim te Zeze te fshehur mes reve te gazit molekular prane Galaktikes sone,” Udha e Qumeshtit”. Madhesia e kesaj vrime te zeze ka nje madhesi rreth 100 mije here me te madhe se te Diellit tone ndersa brenda saj fshihen trupa dhe nje energji e pazbuluar

Një vrimë e zezë është një rajon hapësinor që ka një fushë të tillë jashtëzakonisht të fuqishme gravitacionale që absorbon të gjithë dritën që kalon afër saj dhe nuk pasqyron asnjë. Vrimat e zeza mund te perpijne planete te gjitha dhe galakatika duke rritur permasat e tyre

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.