Toka ka tashmë një kontinent të ri

Toka ka tashmë një kontinent të ri

122
SHPËRNDAJE

Shkencëtarët janë të bindur se kanë identifikuar një kontinent të ri dhe e quajnë atë Zealandia, raportojnë mediat ndërkombëtare.  


Në një hartë të re, një ekip prej 11 gjeologësh kanë propozuar që një rajon i Oqeanit Paqësor, që ndodhet në lindje të Australisë dhe përfshin Zelandën e Re dhe Kaledonian e Re, të konsiderohet si një kontinent i vetëm.


Gjeografikisht, ka aktualisht gjashtë kontinente të njohura: Afrika, Antarktiku, Australia, Euro-Azia, Amerika e Veriut dhe Amerika e Jugut. Eurazia është toke gjeografike që përfshin Evropën dhe Azinë, sqaron “Daily Mail”.


Por tashme, me 4.9 milionë kilometra katrorë, Zealandia do të jetë kontinenti më i vogël i Tokës.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.