Shkencetaret zbuluan nje sistem diellor te pazakonte

Shkencetaret zbuluan nje sistem diellor te pazakonte

73
SHPËRNDAJE

Një grup shkencëtarësh që eksplorojnë të dhënat e mbledhura nga teleskopi i Keplerit kanë zbuluar një sistem të ri diellor të pazakontë, që asnjëherë NASA nuk kishte arritur ta zbulonte.

Shkencëtarët e NASA-s nisën teleskopin hapësinor të Keplerit në vitin 2009 me qëllimin parësor të kërkimit për planetet e jashtëm. Instituti i Teknologjisë së Kalifornisë njoftoi kohët e fundit se një sistem i ri planetar u zbulua nga shkencëtarët. Sistemi i ri është quajtur K2-138, dhe shkencëtarët besojnë se ai përbëhet nga pesë ose ndoshta gjashtë planetë që orbitojnë një yll. Planetet janë të gjitha midis 1.3 dhe 3.3 herë në madhësinë e Tokës, edhe pse sistemi është shumë larg për të përcaktuar gjëra të tjera rreth tij. Ajo që shkencëtarët kanë qenë në gjendje të përcaktojnë, është orbita e pazakontë e planetit rreth yllit të tyre dhe ata dyshojnë se mund të ketë më shumë planete në atë sistem. K2-138 u zbulua për herë të parë nga shkencëtarët e qytetarëve në Kaltech  prillin e kaluar, vetëm dy javë pas nisjes së programit Exoplanet Explorers.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.