Shkencetaret zbulojne planetin ku mund te jetohet

Shkencetaret zbulojne planetin ku mund te jetohet

82
SHPËRNDAJE

Misioni për të zbuluar nëse Proxima B ka potencial për të mbështetur jetën ka marrë një kthesë të re.

 

Hulumtuesit janë në hapat e parë të eksplorimit të klimës të eksoplanetit, i cili është quajtur “Toka 2.0”. Proxima B u zbulua në gusht të vitit të kaluar duke orbitur yllin tonë më të afërt, Proxima Centauri, që është vetëm 4.2 vjet dritë (25 trilion milje) larg Tokës. Ai ka një madhësi të ngjashme me planetin tonë dhe mendohet të ketë edhe atmosferë si tona.

 
Studimet e hershme sugjeruan se planeti është në zonën e banueshme të Proxima Centauri, rajoni ku, duke pasur parasysh një atmosferë të ngjashme me Tokën dhe strukturë të përshtatshme, do të merrte sasinë e duhur të dritës për të mbajtur ujë të lëngshëm në sipërfaqen e tij. Tani, hulumtuesit nga Universiteti i Exeter, kanë ndërmarrë kërkime të reja për të eksploruar klimën e mundshme të planetit.

Çfarë e bën Proxima B kaq unik?

Largësia: Ky është planeti më i afërt me Tokën që shkencëtarët mund të kenë gjetur ndonjëherë.

Përbërja: Planeti është shkëmbor dhe një madhësi e ngjashme me Tokën. Temperatura në sipërfaqen e planetit mund të jetë midis -90° dhe 30° Celsius (-130 dhe 86 Fahrenheit).

Atmosfera: Nëse Proxima B ka një atmosferë, përbërësit e thjeshtë: ujë, dioksid karboni dhe shkëmb – që janë të nevojshme për formimin e cikleve biokimike që shkencëtarët e quajmë jetë, të gjithë mund të jenë të pranishëm dhe të ndërveprojnë në sipërfaqen e planetit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.