Pse betoni 1800 vjecar i ROMAKEVE me i forte se i koheve...

Pse betoni 1800 vjecar i ROMAKEVE me i forte se i koheve moderne?!

187
SHPËRNDAJE

Ne ditetvtona shkencetaret kane hapur nje studim mbi jetegjatesine e betonit qe perdorej ne kohen e romes se lashte dhe markes se betonit te sotem. Studimi ka lindur si shkak i shkaterimot te shume strukturave betoni te moleve detare moderne ne bote te cilat jane kalbur dhe jane rrenuar nga erozioni detar.Ne fund te studimit shkencetaret kane zbuluar dhe formulen e jetegjatesise se ketij betoni qe ka mbajtur ne mijea vite keto struktura te pavdekshme . Permbajtja ROMANE ESHTE NJE MIX I HIRIT VULLKANIK   ME OKSID KALCIUMI DHE UJIT TE DETIT te cilat kane brenda tyre dhe shkembinj vullkanik 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.