Organet e njeriut për transplanet brenda trupit të derrave

Organet e njeriut për transplanet brenda trupit të derrave

113
SHPËRNDAJE

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke u përpjekur që të rritin organet e e njeriut brenda derrave.Ata kanë injektuar qelizat burimore të njeriut në embrionet e derrave për të prodhuar embrione njeri-derr të njohur si “chimeras”.Embrionet janë pjesë e hulumtimit që ka për qëllim tejkalimin e mungesës mbarëbotëror të organeve për transplantim, shkruan BBCEkipi i shkencëtarëve nga Universiteti i Kalifornisë, Davis thotë se ata duhet të duken dhe sillen si derra normale, përveç se një organ do të jetë i përbërë nga qelizat e njeriut.Embrionet njeri-derr (chimeras) janë duke u zhvilluar në dosa për 28 ditë, përpara se shtatzënitë janë ndërprerë dhe indet të jenë hequr për analizë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.