Nje shqiptar ne misionin ,”Apollo 11 “ne Hene

Nje shqiptar ne misionin ,”Apollo 11 “ne Hene

84
SHPËRNDAJE

Në një postim të Amasadës Amerikane në Tiranë shkruhet për Wilson Kokalarin, inxhinierin me origjinë shqiptare i cili ka qënë pjesë e rëndësishme e misionit të parë në hënë, “Apollo 11”. 

Ambasada Amerikane shkruan se Wilson Kokalari, lindi në gjirokastër dhe emigroi në SHBA në moshën 1-vjeçare.

 

Si inxhinier ai luajti një rol shumë të rëndësishëm në misionin “Apollo 11”, duke kordinuar zbritjen e anijes kozmike në tokë.

 

Gjithashtu Kokalari ishte ai që shkroi udhëzuesin që ndihmoi astronautët e “Apollo 11” që të zbrisnin anijen kozmike në tokë në mënyrë të sigurt.

 

Shkrimi në Facebook e Ambasadës Amerikane në Tiranë

Foto e Ditës | A e dini se një shqiptaro-amerikan ka qenë pjesë e misionit të Apollo 11 në Hënë? Wilson Kokalari u lind në Gjirokastër dhe emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 1 vjeçare. Si inxhinier, Wilson Kokalari luajti një rol të rëndësishëm në misionin Apollo 11. Ai ndihmoi në koordinimin e zbritjes së Apollo 11, por gjithashtu shkroi edhe udhëzuesin që ndihmoi astronautët e Apollo 11 të zbrisnin anijen e tyre kozmike. Fotoja tregon qendrën e komandës të NASA-s në momentin e nisjes.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.