Nje epoke e akullt po afron ne 2019,Dielli po shkelqen me pak

Nje epoke e akullt po afron ne 2019,Dielli po shkelqen me pak

90
SHPËRNDAJE

Shkencëtarët parashikojnë një epokë të re të akullt, por si arritën deri tek ky përfundim?
NASA ka publikuar disa pamje shqetësuese që shpërfaqin rënien e aktivitetit diellor, zvogëlimin e njollave të Diellit, më i madhi në 10 mijë vitet e fundit
Sipas meteorologut Paul Dorian, një rënie e tillë paralajmëron periudha të ftohta.
Diçka e tillë nuk është regjistruar që nga shekulli XV dhe epokës së njohur si “Minimumi i Maunderit”, kur ka ngrirë lumi Temza dhe njerëzit kanë vdekur nga uria. Kjo mund të fillojë nga viti 2019, thonë shkencëtarët.
“Nëse bazohemi në histori, mungesa e aktivitetit diellor do të ketë ndikim ftohës në troposferë e kjo do të ndikojë në shtresën më të ultë ku ne jetojmë”, thotë Dorian. (Telegrafi)

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.