Ndertesa e 1.5 milion shisheve plastike,perballon zjarret dhe termetet

Ndertesa e 1.5 milion shisheve plastike,perballon zjarret dhe termetet

95
SHPËRNDAJE

Arkitektura e shisheve plastike është fantastike në kthimin e një problemi në një mundësi eko-miqësore (ekologjike). 

 


EcoARK-u i mahnitshëm në Taipei, Tajvan është një shembull i tillë. E ndërtuar nga 1.5 milion shishe plastike të riciklueshme, kjo ndërtesë është çuditërisht mjaft e fortë për t’u bërë ballë forcave natyrore, duke përfshirë zjarret dhe tërmetet! 

Ajo u dizenjua nga arkitekti Arthur Huang, është me 9 kate dhe ka kushtuar 3 milion dollarë. Struktura prej 130 metrash është krejtësisht e dekonstruueshme, mund të hiqet dhe të ripunohet në një vend tjetër, si një ndërtesë gjigande LEGO.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.