Muri i madh Kinez

Muri i madh Kinez

98
SHPËRNDAJE

Cin Shi Huang perandori i pare i kines urdheroi ndertimin e murit te quajtur si “Muri i madh Kinez”.

Ky mur eshte i gjate 6400 kilometra dhe u perforcua perseri ne dinastine pasardhese Ming.

Ai eshte nje terheqje turistike per njerez nga e gjithe bota.

Miliona ushtare dhe te burgosur punuan per ndertimin e tij, mijera vdiqen.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.