Monaliza nuk ka qene e lumtur

Monaliza nuk ka qene e lumtur

64
SHPËRNDAJE

La Gioconda është gjithmonë një lajm.

Silvano Vinceti argumenton se fytyra e Mona Lisa-s eshte rezultat i përzierjes së dy fytyrave, ajo e një burri dhe një gruaje, përkatësisht nxënësit të preferuar Leonardos, Salait dhe Mona Lisa del Giocondo.

Silvano Vinceti, i cili kryeson Komitetin Kombëtar për promovimin e trashëgimisë historike dhe kulturore, foli për kërkimin e gjatë per krahasimin e tipareve e modelit me ato të gruas se tregtarit te mëndafshit fiorentin Francesco del Giocondo, Mona Lisa Gherardini

Gruaja duket e trishtuar gjate pozimit per realizimin e piktures.

Leonardo ishte i detyruar qe te sillte nje buzeqeshjen e këndshme te Salait për të portretizuar buzëqeshjen e famshme dhe të kënaqur të konsumatorit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.