Mbyllet per vizitoret ura e qelqte,me e frikshmja ne Bote

Mbyllet per vizitoret ura e qelqte,me e frikshmja ne Bote

344
SHPËRNDAJE

Shumë vizitorë shkuan për ta parë. Kjo është arsyeja që një nga urat më të bukura dhe frikshme në botë mbyllet për publikun.
Kjo urë, e cila u hap për vitzitorët më 20 gusht, lidh dy shpate mali të njohura në Zhangjiaije, në provincën e Hunan në Kinën qendrore.
Ura, që përfundoi në dhjetor është e gjatë 430 metra dhe e lartë 300 m dhe ka kushtuar 3.4 milionë dollarë. Ajo është shtruar me 99 panele xhami të ndara në 3 shtresa.


Kjo urë e rralle, e cila është projektuar nga arkitekti izraelit Haim Dotan mban deri më 8 mijë persona në ditë, por kërkesat e vizitorëve ishin deri në 80 mijë. Ka qenë kjo aryesja që bëri të mbyllej ura prej qelqi.
Përgjegjësit për skrukturën e saj theksuan se mbyllja e urës nuk ka të bëjë me çështjen e sigurisë. Fluksi i madh i turistëve bëri që mos të ketë vende parkimi dhe bileta vizitorët.

Nuk ka ende një njoftim se deri kur, kjo urë do të qendrojë e mbyllur.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.