Mali më i lartë në botë nuk eshte Everesti

Mali më i lartë në botë nuk eshte Everesti

70
SHPËRNDAJE

Mali i Himalajeve në fakt vjen pas Chimborazo, në Ekuador, shkruan Independent.

Megjithatë sërish Eversti fiton në matjet tradicionale, 9 mijë metra mbi nivelin e detit.

Por prapë nuk është më afër hapësirës. Chimborazo kryeson për shkak të formës së çuditshme të tokës.

Mali Everest fiton vetëm kur matet nga niveli i detit. Por nëse matet nga qendra e tokës, Chimbazo është mali më i lartë – madje Everesti nuk do të hynte as në 20 malet e parë.

Rezultatet vijnë pasi toka nuk është një sferë perfekte, por e shtypur dhe e sheshuar në majë dhe në fund e fryhet në mes.

Kjo formë i krijon avantazh të gjithë maleve që ndodhen në ekuator. Chimborazo përfiton shumë nga kjo – është shumë pranë mesit të tokës, ndërkohë që mali Everest është rreth 1/3 e rrugës për në majë të saj.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.