Kupa e Botes 2018, ja cilet jane stadiumet e ndertuar ne Rusi

Kupa e Botes 2018, ja cilet jane stadiumet e ndertuar ne Rusi

208
SHPËRNDAJE

Rusia ka shpenzuar më shumë se 10 miliard dollarë në ndërtimin e stadiumeve dhe infrastrukturës për Kupën e Botës 2018, që do të jetë edhe turneu i parë i futbollit i luajtur në Europën Lindore.

 

Stadiumet janë:

 

1. Stadiumi Luzhniki 


Kapaciteti: 81,000 vende

Rihapja: në fund të vitit 2017 

Statusi: në ndërtim

 

2. Stadiumi i Shën Petersburgut


Kapaciteti: 68,000 vende 

Hapja e planifikuar: Prill 2017  

Statusi: në ndërtim

 

3. Stadiumi Fisht


Kapaciteti: 47,700 vende 

Hapja: 2013  

Statusi: i përfunduar

 

4. Stadiumi Ekaterinburg Arena


Kapaciteti: 45,000 vende  

Hapja e planifikuar: fundi i vitit 2017 

Statusi: në ndërtim

 

5. Stadiumi Kazan Arena


Kapaciteti: 45,000 vende  

Hapja: 2013  

Statusi: i përfunduar

 

6. Stadiumi Nizhny Novgorod
Kapaciteti: 45,000 vende  

Hapja: 2017  

Statusi: në ndërtim

 

7. Stadiumi Rostov Arena

  

Kapaciteti: 45,000 vende 

Hapja: 2017  

Statusi: në ndërtim

 

8. Stadiumi Samara Arena


 Kapaciteti: 45,000 vende 

 Hapja: 2017  

Statusi: në ndërtim

 

9. Stadiumi Mordovia Arena


Kapaciteti: 45,000 vende 

Hapja: 2017  

Statusi: në ndërtim

 

10. Stadiumi Volgograd


Kapaciteti: 45,000 vende  

Hapja: 2017 

Statusi: në ndërtim

 

11. Stadiumi Spartak


Kapaciteti: 42.000 vende 

Hapja: 2014

Statusi: përfunduar

 

12. Stadiumi Kaliningrad


Kapaciteti: 35.212 vende  

Hapja: 2017  

Statusi: në ndërtim

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.